Moda na drewniane podłogi pojawiła się w naszym kraju stosunkowo niedawno – jednak dość szybko stały się one bardzo popularne. Producenci w pełni zadbali o to, byśmy mieli do wyboru szeroką ich ofertę. Zanim jednak zdecydujemy się na położenie drewnianych podłóg w naszym domu, powinniśmy dowiedzieć się o nich czegoś więcej – naturalne drewno bowiem, choć bardzo piękne, wymaga jednak przestrzegania pewnych reguł – tylko wówczas będziemy mogli przez wiele lat cieszyć się jej nieskazitelnym wyglądem.
Warto wiedzieć o tym, by regularnie pozbywać się z drewnianych podłóg wszelkich zabrudzeń, a także rozlanych na nich płynów. Kiedy pozostawilibyśmy je bowiem na dłuższy czas, okazać by się mogło, iż plamy na oleju czy lakierze pokrywającym drewno pozostałyby na stałe. Nie zapominajmy również o położeniu solidnych wycieraczek przed wejściem do domu czy mieszkania – wszak kiedy wnosilibyśmy do niego piasek, wycierałby on powierzchnię podłogi, niszcząc ją nieodwracalnie. Spody mebli natomiast koniecznie obijmy filcem lub umieśćmy na nich gotowe podkładki – by nie pojawiły się nieestetyczne zarysowania, których nie będziemy mogli się pozbyć. Chodzenie w szpilkach po podłodze z drewna to także niezbyt dobry pomysł, wszak punktowy nacisk spowoduje wgniecenia. Należy również przycinać domowym zwierzętom (psom czy kotom) pazury, inaczej pupile w czasie zabawy mogą uszkodzić naszą podłogę.
Kolejna niezwykle istotna kwestia- gdy zainwestujemy pieniądze w drewniane podłogi, nie oszczędzajmy także na środkach do ich pielęgnacji. Kupowanie uniwersalnych preparatów może bowiem skończyć się naruszeniem struktury powłoki zabezpieczającej podłogę. Zapomnijmy też o wycieraniu jej na mokro, płaski, lekko wilgotny mop będzie tutaj zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.
Musimy także zastanowić się, jakie podłogi wybrać – ta decyzja wymaga od nas bowiem nieco głębszej refleksji. Nie możemy bowiem mieszać zbyt wielu gatunków drewna – w takim wypadku wówczas będziemy mieć do czynienia ze swoistym miszmaszem niemającym nic wspólnego z elegancją oraz dobrym gustem. Zasady są tutaj dość proste – listwy przypodłogowe muszą być tej samej barwy, co sama podłoga. Jeśli zaś chodzi o wykonane z drewna drzwi – w rachubę wchodzi także kolor jeden czy dwa tony jaśniejszy. Jednolitość stylu jest tutaj kwestią najistotniejszą.
Najbezpieczniejsze okazują się podłogi dość jasne (wykonane chociażby z dębu czerwonego czy buka naturalnego). Do nich będą pasować zarówno przeróżne typy tkanin w postaci chodników czy makatek, jak i liczne kolory ścian. Pamiętajmy także, iż jasne podłogi optycznie powiększają wnętrze – zatem gdy pomieszczenia w naszym domu czy mieszkaniu nie należą do największych, z pewnością nie powinniśmy decydować się na parkiet ciemnej barwy. Te zaś stanowią dla nas jako projektantów spore wyzwanie, mają bowiem wyraźnie zarysowane słoje ( to na przykład drewna egzotyczne, jak badi, tali, padouk czy jatobe). Do takiego orientalnego stylu pasować będzie określony rodzaj mebli i dodatków.
Zastanówmy się także, czy pragniemy mieć podłogi matowe czy błyszczące. Pierwsze z nich nawiązują do klasycznego rustykalnego lub prowansalskiego stylu we wnętrzach, drugie zaś pasowały będą do mebli w stylu antycznym.
Zwróćmy także uwagę na twardość drewna oraz jego wytrzymałość – one bowiem zadecydują, jak długi będziemy mogli cieszyć się nieskazitelnym wyglądem naszej podłogi. W korytarzu czy pokoju dziennym sprawdzi się z powodzeniem drewno o klasie twardości 3 (na przykład buk, wenge czy jesion). W miejscach szczególnie narażonych na codzienną eksploatację warto położyć deski o twardości 4 (choćby orzech czy jatoba).
Kiedy już uda nam się wybrać odpowiednie deski dla siebie, przychodzi czas na ich położenie. Najczęściej tę pracę oddajemy w ręce specjalistów (musi być ona bowiem wykonana fachowo i profesjonalnie). Pamiętać należy jednak o kilku kwestiach.
Gdy już zakończymy wszelkie prace budowlane oraz wykończeniowe, przychodzi czas na położenie podłóg. Najlepiej, by działania przeprowadzać w temperaturze oscylującej pomiędzy 15 a 23 stopnie Celsjusza. Paczki z deskami zawsze przechowujemy w pozycji poziomej, nie otwierając ich zbyt wcześnie, by nie uległy odkształceniu.
Przyszedł czas na montaż – podłogi pływające, czyli takie, które nie są
przymocowane do podłoża, montujemy bez użycia kleju. W przypadku parkietu warstwowego zaś stosujemy klej. Pamiętajmy także, iż po skończonej pracy w żadnym wypadku nie zabezpieczamy powierzchni folią – spowodowałaby ona bowiem deformację desek. Jeśli potrzebne jest czasowe zabezpieczenie, wybierzmy papier.
Trzeba przyznać, iż koszt nabycia i montażu drewnianej podłogi
jest wyższy niż w przypadku innych rozwiązań (choćby paneli podłogowych). Jednak przyjemność chodzenia po naturalnym drewnie warta jest każdej ceny!
Kompleksowe usługi remontowe w Poznaniu
Wykończenie mieszkań w stanie deweloperskim
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie internetowej:
www.wykończenie-mieszkań-poznań.pl/remonty
Kontakt telefoniczny: 691-847-677
e-mail: poznanremonty@wp.pl
Komentarze
Prześlij komentarz