Wytrzymałość, łatwość pielęgnacji, odporność na wilgoć… Panele winylowe posiadają wiele zalet i coraz częściej uwzględnia się podczas wyboru materiałów podłogowych – zarówno w domach i mieszkaniach, jak i w biurach czy budynkach użyteczności publicznej. Jakie są ich mocne i słabe strony? I jaki ich rodzaj najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Podpowiadamy.
Czym są panele winylowe?
Panele winylowe to rozwiązanie, które składa się głównie z polichlorku winylu, określanego również mianem „PCV”, a konkretnie – z kilku jego warstw. Tę wierzchnią, składającą się z poliuretanu, odpowiednio się zadrukowuje, dzięki czemu jej wygląd może być zbliżony np. do betonu czy drewna. Ważne jest to, że z powodzeniem można je zastosować niemal we wszystkich wnętrzach (to zależy jednak od tego, czy wybierzesz panele klejone czy też typu click).
Zalety paneli winylowych
Jednym z największych atutów paneli winylowych jest ich wytrzymałość – pod tym względem deklasują one panele laminowane. Dodatkowo są one w 100% odporne na wodę. Niestraszne im również plamy, jako że nie wnikają one w ich strukturę. Omawiane przez nas panele wyróżniają się także miękkością i elastycznością, co z kolei minimalizuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych (pod tym względem również wygrywają one z panelami laminowanymi). To z kolei sprawia, że warto znaleźć dla nich miejsce nawet w tych pomieszczeniach, w których panuje duży ruch.
Dodajmy, że panele winylowe świetnie imitują zarówno płytki, jak i parkiet. Mogą się one pochwalić również świetnymi właściwościami akustycznymi – dzięki nim dochodzi do wyciszenia odgłosów, co np. w blokach jest na miarę złota. Należy zaznaczyć, że podłoga winylowa jest łatwa w pielęgnacji oraz czyszczeniu, a i można ją kłaść na ogrzewanie podłogowe. Wyposażona w powłokę LVT nie przyciąga kurzu, dzięki czemu jest przyjazna dla alergików.
Wady paneli winylowych
Największym minusem paneli winylowych jest cena. Jeden metr kwadratowy kosztuje najczęściej od 120 do 200 zł. Oznacza to, że są one znacznie droższe od paneli laminowanych. Należy też pamiętać, że w tanich, niskiej jakości panelach tego typu mogą znajdować się ftalany. Dlatego warto sprawdzać, że podłogi przeszłe rygorystyczne testy i nie są z pewnością zagrożeniem dla zdrowia. Panele nie są też materiałem naturalnym, nie poddaje się ich również recyklingowi.
Panele winylowe na klik i klejone
Podłogi winylowe mogą być m.in. klejone lub wyposażone w system zatrzaskowy (typu click). Oba ich rodzaje mają swoje wady i zalety.
Winylowa podłoga klejona jest bardzo stabilna. Można ją zastosować jednak jedynie na równym, odpowiednio przygotowanym podłożu. Taka podłoga nie wymaga też dylatacji, dzięki czemu doskonale sprawdzi się na dużych powierzchniach. Trudną jest ją jednak, w razie potrzeby wymienić. Co więcej, konieczna tu jest niezwykła dokładność, dlatego warto taką operację powierzyć profesjonalistom.
Zatrzaski sprawiają z kolei, że panele winylowe niesamowicie łatwo można ułożyć na podłodze. Łatwiej je również wymienić oraz zdemontować. Ważne jest to, że gwarantują one lepszą izolację akustyczną. Raczej niewskazane są one jednak do kuchni czy łazienki, a więc w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności.
Zapraszamy do kontaktu
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Komentarze
Prześlij komentarz